Kablo ve Kablo Pabucunun Uyumu

8

Bu yazımızda kablo pabuçlarını ve hangi pabucunun hangi kablolara uyumlu olduğunu inceleyeceğiz. Öncelikle “Kablo pabucu nedir?” sorusunu cevaplayalım. Kablo pabucu; endüstriyel terminolojiye göre “konnektör” ya da “çapa” olarak da bilinen, birçok elektrikli uygulamaya doğrudan bağlantı yapılmasını sağlamak, bakım, tamirat, montaj ve demontaj işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla tasarlanmış aksesuarlardır. Faydalı ve kolaylaştırıcı olan bu icat en iyi verimi doğru kablo ile birleştirildiğinde sunmaktadır. Bu sebeple hangi kablolar için ne tür kablo pabucu seçmemiz gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor.

Doğru Kablo Pabucunun Seçilmesi

Doğru pabucu seçmek her zaman önemlidir. Belki Sindirella’yı bulmanızda etkili olamaz ama elektrik sektöründe doğru montajlar yapmanızı sağlar 🙂

Bilindiği üzere elektrik sektöründe her türlü uygulama için çok fazla pabuç seçeneği mevcut. Ancak doğru seçimi yapmak bazen sandığınızdan daha zor olabilir. Bununla birlikte, temiz ve güvenli bir sıkma sonucu elde etmek için doğru kablo pabucunu seçmek çok önemlidir.

Bu genel bakış, bakır iletkenler için en yaygın kablo pabuçları hakkında daha ayrıntılı bir fikir verir. Bunun yanı sıra bağlantınızın gerçekten güvenli ve uzun ömürlü olması için seçiminizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de açıklamaya yardımcı olur. İletkene soğuk şekillendirme adı verilen yolla bağlanan bakır iletkenler için kablo pabuçları, şalt sektöründe en yaygın bağlama yöntemidir.

Mükemmel Eşleşme

Doğru kablo pabucunun seçilmesi, işlenecek iletken sınıfına da bağlıdır. Örnek olarak, DIN normlu EN 60228’e göre kablolar için aşağıdaki kablo pabucu tipleri mevcuttur;

  • Sınıf 1, 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46235‘e göre sıkıştırma kablo pabuçları
  • Sınıf 2 iletkenler: standart tip kablo pabuçları (boru biçiminde)
  • Sınıf 2, 5 ve 6 iletkenler: DIN 46234‘e göre lehimsiz terminaller

DIN normlu sıkıştırma kablo pabuçları kullanılarak iletkenlerin güvenli bir şekilde sıkılmasını sağlamak için, standartta DIN 48083-4’e göre kodlanmış kalıplara sahip sıkma aletleri tavsiye edilir. Boru şeklindeki kablo pabuçları için ilgili üreticinin gerekliliklerine uyulmalıdır.

DIN 46234’e göre lehimsiz terminaller girintili sıkma kullanılarak işlenmektedir.

Kalite, Direnci Belirler

Standartlar aynı zamanda kablo pabuçlarının elektriksel ve mekanik özellikleri için de geçerlidir. Uluslararası standart IEC 61238-1 Bölüm 1 bu özel durumda geçerlidir. Bir elektrik bağlantısının, amaçlanan kullanımda uzun vadeli olarak güvenli çalışmasını sağlamak için yerine getirmesi gereken testleri belirtir. Bu amaçla elektrik bağlantıları farklı testlerden geçmelidir. Bu, mekanik bir gerilim testinin yanı sıra bir elektrik dayanıklılık testini içerir. Bir test döngüsü, bu testteki pratik bir uygulamayı simüle eder. Kardeş Elekrik kablo pabuçları tüm testlerde başarılı olmuştur.

Elektrik, bağlantıyı yaklaşık 1000 kez yapay yaşlanmayı sağlamak için 120 ° C. temas direnci, testler arasında düzenli aralıklarla gerçekleştirilir. İletkenin yaklaşık 5 ° C’ye kadar ısıtıldığı yerde altı yüksek akım testi de gerçekleştirilir. Kısa devre sayesinde saniyede 250 ° C. Bu yüksek akım testi, konnektörün kısa devre korumalı olup olmadığını kontrol etmek için test edilecekse gereklidir.

Üreticiler, bu noktada bağlantılarının güvenliğini garanti etmekten sorumludur. Gerçekleştirilen bu ek testlerle, Kardeş Elektrik standart kablo pabuçlarını en yüksek talepleri dahi yerine getiren firmalardan. Ayrıca, bağlantı elemanlarının tamamı EN 13600 şartlarına uygun %99,95 Cu-ETP elektrolitik bakır borulardan üretmekteler. Kardeş Elektrik’in Standart seri  kablo pabuçları (KP), 10 mm2‘den 400 mm2’ye kadar standart, farklı kesit ve metrik ölçülerde üretilmektedirler. Ayrıca optimum elektriksel iletkenlik değerleri için, pabuçlar özel olarak tasarlamişlar.

Tüm bunlara ek olarak Kardeş Elektrik sektör için doğru kablo pabucu seçme konusunu ele alan bir video hazırlamış.

Son olarak Kardeş SKP Kablo pabuçları TSE, Rohs, CE sertifikalarının yanı sıra ISO 9001:2015 standartlarını da karşılayarak şalt sektörüne kaliteli ürün sunmaktadırlar.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Kardeş Elektrik’in konu ile ilgili sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Diğer yazılarımızı incelemek için blogumuzu ve Kardeş Elektrik ürünlerini cazip fiyatlara satın almak için sizleri KRC Elektro Market ‘e bekleriz.

Yazıya teknik anlamda katkılar sunan Burak Ergün’e teşekkürlerimizi sunar, herkese iyi haftalar dileriz.

Related Posts

My New Stories

3m-elektrik-bandi
Kardeş Elektrik discrepancy şalter üretti
kablosuz sarj
sirius
otomasyon