Stop&Go ile Güçten Düşmeyin

6

KRC Elektro Market Blog olarak “Nedir? Ne İşe Yarar?” yazı dizimize bu hafta başlıyoruz. Bu konsept içerisinde elektrik sektöründeki ürünleri sırayla ele alarak inceleyeceğiz ve endüstriyel kullanımlarının yanı sıra yaşamın içerisinde bizlere olan katkılarından bahsedeceğiz. İlk yazımızın konusu Legrand’ın inovatif ürünlerinden biri olan Stop&Go otomatik kapama mekanizması.

Ürün ilk bakışta elektrik sektörü ile içli dışlı olmayan kişilerce anlaşılmaz bir ürün olarak algılanabilir. Ancak ürün hayatın içerisinde özellikle yaşam alanlarında enerji sürekliliğini sağlamak için tasarlanan yapısı ile birçok fayda sağlamaktadır.

Stop&Go Nedir?

Elektriksel hatalar ile evlerimizde zaman zaman karşılaşmaktayız. Elektrik tesisatında oluşabilecek kısa devre ve hata akımı gibi elektriksel hatalara karşı bizi ve elektrikli aletlerimizi koruyan ürünler otomatik sigortalar ve/veya kaçak akım koruma anahtarlarıdır. Herhangi bir hata durumunda bu koruma ürünleri korudukları elektrik devresini açarak sistemi enerjisiz bırakır. Kimi zamanda bu koruma elemanları geçici hatalardan dolayı (yıldırım, ani gelişen aşırı gerilimler, anlık hata akımları vb.) sistemi açtırarak enerji kesintisine sebep olabilir.

Stop&Go otomatik kapama mekanizma ile geçici hatalardan kaynaklı açmalarda bağlı bulunduğu koruma elemanını (otomatik sigorta veya kaçak akım koruma anahtarı) otomatik olarak tekrar devreye alarak enerji kesintilerini engelleyen modüler ve kompakt yapıda bir üründür.

Stop&Go Ne İşe Yarar?

Stop&Go ile kaçak akım ve kısa devre gibi elektriksel hata durumlarında devreye girerek koruma ürününün resetlenmesini ve tekrar kurulmasını sağlar. Elektriksel hatalardan kaynaklı oluşabilecek enerji kayıplarını engellemenin yanı sıra sistemin kaldığı yerden çalışmasını sağlayarak enerji sürekliliğini sağlar. Sık açıp kapamalardan oluşan enerji kaybını azaltan Stop&Go, geçici hata durumlarında beraber kullanıldığı koruma ürününü resetleyerek sistemin kapanmasını sağlar.

Kalıcı hata durumlarında ise sistemi resetlemeden ikaz ışığı ile kullanıcıyı uyaran Stop&Go kalıcı elektriksel hata durumu ortadan kalktıktan sonra sistemi tekrar devreye alır.

Stop&Go hangi ürünler ile kullanılabilir?

Legrand marka otomatik sigortalar, DX3 serisi kaçak akım koruma röleleri ve kaçak akım korumalı sigortalar ile kullanılabilir.

Başlıca Avantajları Neler?

  • Gereksiz açmalardan kaynaklı enerji kayıplarına son.
  • Sadece 2 referans ile kolay ve hızlı ürün seçimi
  • Legrand DIN ray ürünleri ile uyumlu görünüm
  • Ürün üzerinde bulunan klipsler sayesinde otomatik sigorta veya kaçak akım koruma anahtarına kolay montaj ve sabitleme.
  • Ürün ön kablolaması yapılmış olarak tüketiciye gönderilir.
  • Ürünün durum bilgisi için özel tasarlanmış kurma kolu ve ledler
  • Farklı markalarda 2 dakikalık kaçak akım kontrol uygulamasında elektronik bir sistem kullanıyor. Elektronik teknoloji aynı anda nötr kesintisi söz konusu olduğunda tehlikeli olabilir. Bu sebeple Stop&Go’nun ölçüm süresi sadece 0,5 saniye sürdüğü için kullanıcı için risk oluşturmaz.
  • OFF konumunda asma kilit ile kilitleme imkanı.
  • Autotest versiyonlu modeli ile otomatik ve periyodik olarak kaçak akım koruma cihazı test edilir ve bu sayede manuel olarak cihazın test edilmesine gerek kalmaz.
  • (- 25°C) ile (+ 60°C) arası stoklanabilme ve (- 5°C) ile (+ 60°C) çalışma sıcaklığına uygunluk.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgiyi legrand.com.tr ‘den edinebilirsiniz.

Diğer yazılarımızı incelemek için blogumuzu, videolarımıza göz atmak içinse Youtube Kanalımızı takipte kalın!

Related Posts

My New Stories

3m-elektrik-bandi
Kardeş Elektrik discrepancy şalter üretti
kablosuz sarj
sirius
otomasyon