M12 Konnektörler ve Kodlamaları

1

Saha ve cihaz bağlantılarında güç, sinyal ve data iletimi için en sık kullanılan konnektörün M12 arayüzlü konnektörler olduğunu biliyoruz. Peki, uygulamalarınız için konnektör seçimi yaparken hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?
Phoenix Contact Cihaz ve Saha Bağlantı Sistemleri Ürün Grubu Yönetmeni Öznur Şahin’in sizler için hazırladığı bu yazımızda, M12 kablo/cihaz konnektör seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan konnektör kodlamalarından bahsedeceğiz.

Sinyal İletimi İçin Konnektörler

Kablo konnektörlerinin yaygın olarak tercih edildiği sinyal iletiminden başlayalım. Daha önce seçim yapılmış uygulamalarda arıza veya bakım söz konusu olduğunda konnektör seçimi oldukça kolaydır. İster elinizdeki konnektörün sipariş kodundan, ister arayüzdeki pin sayısı ve kodlama biçiminden ihtiyacınız olan ürünü bulabilirsiniz. Diyelim ki sinyal iletimi, yani 4A akım değerine kadar yapılacak iletimde sıfırdan konnektör seçmeniz gerekiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Birlikte inceleyelim.

M12 arayüzde en çok kullanılan kutup sayısı üzerinden örneklendirelim. Diyelim ki 4 kutuplu konnektöre ihtiyacınız var. Seçim aşamasında bu kutup sayısında A ve D kodlu iki seçenek karşınıza çıkacaktır.

A-kodlu konnektörler ağırlıklı olarak sinyal iletiminde kullanırken, D-kodlu konnektörler data iletiminde tercih edilir. Konnektör arayüzündeki pin dizilimi aynı gözükse de; konnektörlerin arayüzlerinde biçimsel ve montajı yapılacak kablo damarlarına uygun olarak renk kodlamasında farklılıklar bulunur:

A ve D Kodlu Konnektörler için Kodlama
A ve D Kodlu Konnektörde Kodlama

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi ihtiyacınız olan bağlantı sayısı kapsamında sadece 4 kutuplu konnektör seçmek yeterli değildir. İletim türü ve bu doğrultuda kullanacağınız kablo damarlarının renk kodlamasına göre uygun konnektörü seçmeniz gerekmektedir.

A ve D Kodlu Konnektörler için Kodlama

Sahada montajını yapacağınız kablo içerisindeki damar renk kodlaması, seçeceğiniz konnektör içerisindeki renk kodlaması ile aynı olmalıdır. Kullanacağınız kablo damarlarının renk sıralaması doğrultusunda seçtiğiniz konnektöre ait pinlere tek tek montajı yapılacaktır. Bu sebeple bire bir eşleşme sağlaması gerekmektedir. Farklı kutup sayıları doğrultusunda sinyal iletimi için kullanabileceğiniz sıkça tercih edilen kablo konnektörlerine ait pin dizilimi ve renk kodlamaları aşağıdaki şekildedir:

A ve B Kodlu Konnektörler için Kodlama
A ve B Kodlu Konnektörde Kodlama
A ve B Kodlu Konnektörler için Kodlama
A ve B Kodlu Konnektörler için Kodlama

Data İletimi İçin Konnektörler

Data iletiminde kutup sayısını belirledikten sonra dikkat etmeniz gereken husus ise uygunluk. Seçmiş olduğunuz konnektörün, uygulamanızdaki protokole uygun olması gerekir. Uygulama çeşitliliğini yüzdesel olarak inceleyelim. Diğerlerine oranla daha fazla tercih edilen; %12 oranında Ethernet, %10 oranında ise Profinet protokolü için ürün ihtiyacı söz konusudur.

Yaygın olarak kullanılan; Ethernet, Profinet ve diğer protokoller için kullanılan konnektörlere ait kodlama tipi, pin dizilimi ve kablo renk kodlamaları aşağıdaki şekildedir:

Data İletimi İçin Konnektörler
Data İletimi İçin Konnektörler
Data İletimi İçin Konnektörler
8 kutuplu konnektör seçimi için tablo
8 kutuplu konnektör seçimi için tablo

8 kutuplu konnektör seçimindeyse; sinyal konnektörü seçeneğine ek olarak; Ethernet protokolü için kullanabileceğiniz, CAT6A kategorisinde 10 Gbps iletim hızının istendiği uygulamalarda tercih edilecebilecek X-kodlu konnektörün yanı sıra; data + güç iletimini birlikte yapabileceğiniz hibrit yapıdaki Y-kodlu konnektör de karşınıza çıkabilir. Arayüzdeki pin ayrımındaki şekilden konnektörün kodunu bulabilirsiniz.

Güç İletimi için Konnektörler

Son olarak güç iletiminden bahsedelim. 6A akım değeri üstündeki iletim ihtiyaçları için daha büyük normdaki konnektörlerin yerini zamanla M12 arayüzlü konnektörler almaktadır. Özellikle tasarımları için daha kompakt yapılı konnektör arayanlar için geliştirilen M12 güç konnektörü seçeneklerine bakalım :

AC ve DC uygulamalar için seçebileceğiniz konnektörler kendi içerisinde 5 gruba ayrılmaktadır.

Örneğin; 3 fazlı motor veya frekans konvertörü gibi AC uygulamalarda K; S veya M-kodlu konnektörleri; kamera veya robot gibi DC uygulamalarında ise T ve L-kodlu konnektörleri seçmeniz gerekir. Uygulamanız için teknik olarak uygun olmayan seçenekleri eledikten sonra her konnektörün iletim yapabileceği akım ve gerilim değerini incelemek sizi doğru sonuca ulaştırır.

S-Kodlu Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları :

16 A / 230 V AC           2 + PE kutuplu

12 A /690 V AC            3 + PE kutuplu


K-Kodlu Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları :

16 A / 690 V AC           4 + PE kutuplu

M-Kodlu Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları :

8 A / 690 V AC           5 + PE kutuplu

T-Kodlu Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları :

12 A /63 V DC            4 kutuplu

L-Kodlu Konnektör akım/ gerilim değerleri ve kutup sayıları :

16 A / 63 V DC           4 + PE kutuplu

Konnektör kodlamaları doğrultusunda pin dizilimi ve kablo renk kodlamalarına bakarak da ürünü teyit edebilirsiniz :

S-kodlu konnektörlerde:

S-kodlu için kodlama
S-kodlu için kodlama

T-kodlu konnektörler için:

T-kodlu için kodlama

L-kodlu konnektörler için:

 L-kodlu konnektörler için kodlama
L-kodlu için kodlama

K-kodlu konnektörler için:

K-kodlu için kodlama

M-kodlu konnektörler için:

M-kodlu için kodlama

Diğer iletim türlerinde olduğu gibi; güç konnektörlerinde de iletim yapılacak gerilim ve akım değerleri doğrultusunda ihtiyacınıza göre seçim yapabileceğiniz farklı kodlamalarda konnektörler bulunmaktadır. Mevcuttaki bir tasarımda; saha/cihaz tarafını veya yeni bir tasarımda karşılıklı olarak kullanılacak ürünleri seçerken konnektörlerin kodlama/pin sayısı/pin dizilimi açısından birbirini karşılaması gerekmektedir. Böylelikle ihtiyacınız için doğru konnektör seçimini yaparak sahada oluşabilecek arızaları ve sizi zarara uğratacak duruşları ortadan kaldırabilirsiniz.

Diğer yazılara göz atın!

Related Posts

My New Stories

3m-elektrik-bandi
Kardeş Elektrik discrepancy şalter üretti
kablosuz sarj
sirius
otomasyon